Blog postovi & stranice

Pogledaj sve rezultate (0)
Infekcija humanim papiloma virusom

Infekcija humanim papiloma virusom 


HPV infekcija je najčešća virusna spolno prenosiva infekcija.

Postoji više od 100 genotipova ovog virusa, od kojih se preko 40 prenosi spolnim putem te se nazivaju genitalni HPV. Sukladno onkogenom potencijalu genitalni humani papiloma virusu dijele se u 2 glavne skupine : 

  •  virusi niskog rizika - uzrokuju nastanak spolnih bradavica (šiljatih kondiloma)
  •  virusi visokog rizika - uzrokuju zloćudne tumore vrata maternice, rodnice, stidnice, čmara, penisa, ždrijela (tipovi 16 i 18 nose najveći rizik za pojavu karcinoma).

 



Procjenjuje se kako je u Europi otprilike 90% raka anusa, 15% raka vulve, 70% vaginalnih vrsta raka i 30 do 40% raka penisa uzrokovano HPV-om.  Tipovi 16 i 18  uzrokuju veliku većinu raka cerviksa i anusa, a tipovi 6 i 11 uzrokuju većinu genitalnih bradavica.

Virus se prenosi direktnim dodirom zaražene kože i sluznice tijekom spolnog odnosa, ili drugog intimnog kontakta. Također je moguć prijenos (transmisija) virusa tijekom poroda od majke na novorođeno dijete.


U kontakt s HPV virusom doći će  50 posto svih žena i 80 do 100 posto svih spolno aktivnih djevojaka u dobi od 18 do 25 godina.  Do razvoja infekcije dolazi kod onih žena čiji imunološki odgovor na prisustvo virusa nije adekvatan. Stoga su razvoju infekcije podložnije žene izložene stalnom stresu, žene koje koriste hormonalnu kontracepciju 5 i više godina (i ne koriste mehaničku zaštitu tijekom spolnog odnosa), …



HPV se kod žena manifestira pojavom spolnih bradavica (kondiloma) te pojavom skvamoznih (ljuskastih) promjena na vratu maternice, rodnici i stidnici.

Simptomi koji prate infekciju humanim papiloma virusom su:  


  • pojačana sekrecija 
  • crvenilo
  • svrbež
  • peckanje
  • neugodan i bolan spolni odnos
  • neugodan miris vaginalnog iscjetka

Kontaktno krvarenje nakon spolnog odnosa ne smije se zanemariti, i potrebno je obaviti ginekološki pregled!!!




Papa test  je dijagnostička metoda za otkrivanje promjena na vratu maternice uzrokovanih HPV virusom. Prvi obrisak treba napraviti nakon prvog spolnog odnosa, a nakon toga, ovisno o nalazu, prema uputi liječnika. Mlađe žene trebaju se češće kontrolirati, a žene u postmenopauzi malo rjeđe. Uputno bi bilo da svaka žena jednom godišnje ode ginekologu i napravi PAPA test.


Uzimanje obriska vrlo je jednostavno, brzo i bezbolno, a idealno vrijeme je od 10. do 16. dana ciklusa jer je tada uzorak najbolji za citološku interpretaciju. Preporučuje se apstinencija od spolnog odnosa tri dana prije uzimanja obriska, kao i tjedan dana stanke nakon korištenja vaginaleta ili vaginalne kreme.



Ne postoji specifično liječenje za HPV virus. Anogenitalni kondilomi liječe se otopinama i kremama s citostatskim djelovanjem (premazivanje podofilinom ili trikloroctenom kiselinom) te kremama s imunomodulirajućim tvarima (imikvimod). Mogu se liječiti krioterapijom (zaleđivanjem), elektroterapijom (spaljivanjem), laserskom fotodestrukcijom ili operativno (kirurškom ekscizijom). Postupak liječenje ponekad je dugotrajan i zahtjeva dosta strpljenja.


Ako se utvrdi da imate infekciju HPV-om, postoji nekirurški način liječenja u obliku gela za rodnicu (u jednodoznim aplikatorima) koji se dobro podnosi i koji poboljšava zdravlje rodnice.


Papilocare® potpomaže reepitelizaciju transformacijske zone vrata maternice i reepitelizaciju lezija sluznice vrata maternice i rodnice. Ovaj se proizvod koristi pomoćnog liječenja intraepitelnih lezija uzrokovanih HPV-om, poboljšanja zdravlja rodnice, ponovnog uspostavljanja ravnoteže vaginalne mikroflore.

Papilocare® djeluje tako što stvara sloj na sluznici vrata maternice, oblikujući obrambenu barijeru za sprječavanje rizika od integracije HPV-a.


Primjena Papilocare-a preporučuje se ženama (starijima od 18 godina) zaraženima HPV-om, bez obzira na to imaju li lezije uzrokovane virusom ili skvamozne intraepitelne lezije niskog stupnja.